برنامه‌ریزی بلند مدت در کاشت مو

چرا برنامه درازمدت داشته باشیم؟ «آقای دکتر من می‌خواهم الان که جوان هستم تا جایی که ممکن است قیافه بهتری داشته باشم. چو فردا شود فکر فردا کنیم». «خواهشا هرچه از دستتون برمیاد انجام بدین». «یه کاری کنین که قیافم شبیه فلان آدم مشهور (هنرپیشه یا موسیقی‌دان محبوب) بشه»( کاشت مو کرج )
برای متخصصین پوست و مو که پسران و دختران جوان مبتلا به ریزش مو را ویزیت می‌کنند این نوع درخواست‌ها بسیار رایج و قابل درک است. البته متخصصین کاملا با بیماران احساس همدردی می‌کنند. برخی از آنان خود نیز ریزش مو را تجربه کرده‌اند. با اینحال جمله‌های فوق نشانه روحیه‌ای است که می‌تواند در آینده به ناکامی و سرخوردگی بیماران و به نفرت آنان از پزشکی که تن به رویاهای آنان داده است منجر شود.
محاسبات ریاضی نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن محدودیت تعداد موهای ناحیه دهنده، با کاشت مو امکان بازگشت تراکم موی سنین جوانی در نواحی طاس وجود ندارد. البته از نظر زیبایی شناختی نیز نیازی به این کار نیست. در کاشت مو سعی می‌شود با چیدن هنرمندانه گرافت‌ها تا جایی که ممکن است از عبور نور و درخشش آن در سطح پوست سر جلوگیری شود. در حقیقت کاشت مو طاسی را درمان نمی‌کند بلکه با جابجایی موها از نواحی پرمو به مناطق کم مو از میزان کم پشتی موهای سر می‌کاهد.
کاشت مو از نظر تکنیکی به آموزش فراوان، هماهنگی مناسب چشم‌ها و دست‌ها، دست‌های بدون لرزش و چشمان تیزبین، تمرکز زیاد و تحمل کار یک نواخت و مهارت‌های عالی جراحی نیاز دارد. گفته می‌شود جنبه‌های هنری و زیبایی شناختی این عمل مستلزم هماهنگی و همکاری هر دو نیم کره مغزی می‌باشد. این مهارت با مطالعه کتب درسی یا شرکت در دوره‌های آموزشی حاصل نمی‌شود بلکه در سرشت برخی از متخصصین پوست وجود دارد. مطمئنا عملکرد ضعیف پزشک نتایج نامطلوب خواهد داشت.
برنامه‌ریزی غلط جراح می‌تواند به عوارض زیبایی شناختی منجر شود. فقدان پیش‌بینی‌های هنرمندانه و انتخاب غلط بیماران و آموزش نامناسب آنها می‌تواند علی‌رغم اجرای تکنیک پیشرفته FUT در نهایت به نتایج غیرطبیعی، از بین رفتن زودرس موهای ناحیه دهنده، ایجاد جوشگاه قابل رویت، توزیع نامساوی موها، جراحی‌های غیر ضروری، نارضایتی بیماران و ناکامی پزشک منتهی شود.
در برخی موارد بهتر است متخصص پوست در همان ابتدا بیماری را که تصورات غیرمنطقی و غیرواقعی از کاشت مو دارد ناامید کند و در انجام جراحی او بدون داشتن یک طرح بلند مدت و با موافقت طرفین عجله نکند. در چنین فردی به تعویق انداختن عمل جراحی یا حتی خودداری از انجام آن یک عمل کاملا اخلاقی و اصولی محسوب می‌شود.